Wilcze Gardło

 

 

Wilcze Gardło to jedna z najmniejszych dzielnic, ale o ciekawej historii. Przez lata krążyły teorie o ulokowaniu osiedla na planie swastyki. Te nieprawdziwe plotki przyciągały turystów spragnionych sensacji. Chociaż sama dzielnica ma silny związek z nazistami. 


W 1936 roku z okazji urodzin Hitlera opracowano plan budowy osiedli mieszkaniowych na Górnych Śląsku. Jedno z nich zlokalizowano przy wsi Smolnica, której nazwę zmieniono w tamtym czasie na Eichenkamp. Osiedle miało być przeznaczone dla rodzin członków SA, więc nadano mu nazwę SA-Dorf Eichenkamp. W 1941 roku robocza nazwa osiedla została zmieniona na Glaubenstadt (Wierne Miasto).


Osiedle miało przypominać starogermańską wioskę z centralnym placem, z którego promieniście rozchodziły się uliczki z domami. Do osady prowadziła droga dojazdowa, a na jej końcu znajdował się reprezentacyjny budynek będący również bramą wjazdową. W nim znajdował się Dom Wspólnoty. To tu oraz na pobliskim placu miało skupiać się życie mieszkańców. Powstała również szkoła i stadion sportowy, który nie został ukończony przed końcem wojny. Planowano również budowę strzelnicy, kąpieliska, Domu Weterana i cmentarza, a także stworzenie wieży obserwacyjnej. Domy były nieduże, dwukondygnacyjne wraz z zabudowaniami gospodarczymi i niewielkich ogrodów. Elewacje skromne, wręcz ascetyczne, bez zbędnych detali. 

 

Osiedle nie zostało ukończone przed końcem wojny, a pierwsi mieszkańcy uciekli przed zbliżającym się frontem. Po wojnie w Wilczym Gardle zamieszkali polscy emigranci powracający z Lotaryngii. Od 1952 do 1975 roku Wilcze Gardło było najmniejszą gminą w Polsce, w latach 70-tych włączona do Gliwic. 

 

Zagadką jest pochodzenie nazwy osiedla. Istnieje kilka teorii, podobno mieszkańcy Smolnicy nazywali Wilk staw znajdujący się na miejscu obecnych domów. Jedna wersja mówi, o tym, że powojenni mieszkańcy wymyślili nazwę. Wilcze Gardło możemy również wywodzić wśród nazistowskich korzeni, gdzie nazwy związane z wilkiem były popularne, choćby Wilczy Szaniec.

 

Źródła:
gliwiczanie.pl
Bogusław Tracz “Ułamki miasta”