65545504_335686737353685_871001560694390

Plac Piastów

 

 

 

Dawno, dawno temu, gdy Gliwice zwano Gleiwitz, a Plac Piastów nosił nazwę Germaniaplatz, na jego środku stał pomnik kobiety zwanej Germanią. Była ona symbolem i personifikacją Zjednoczonych Niemiec. Posąg został w 1874 roku ustawiony na środku placu, zwanego wówczas Neumarkt. Pomnik miał upamiętniać żołnierzy poległych w wojnach prusko-francuskich 1870–1871. Germania wykonana była według projektu Ferdinanda Hartzera, rzeźbiarza z Berlina. Stała dumnie na ośmiobocznym cokole z piaskowca, ukoronowana Koroną Cesarstwa Niemieckiego. Na rogach znajdowały się cztery wojenne trofea. 
Germania stała na swoim placu do 1928 roku, kiedy to z powodu przebudowy placu zdecydowano się przenieść pomnik na teren obecnego Parku Chrobrego.

 

Po remoncie Germaniaplatz pomnik nie wrócił już na swoje poprzednie miejsce. Prawdopodobnie z powodu niechęci ówczesnych republikańskich władz miasta do cesarskich symboli. Pomnik przetrwał wojnę i stał w parku do lat 50-tych, gdzie Germania miała udawać pomnik króla Chrobrego. Teraz leży gdzieś zasypana w parku, trzeba tylko ją odnaleźć.

72664985_407068493548842_487516577795250

Pod koniec XIX wieku Hugo Scobel kupił browar przy obecnym Placu Piastów. Wykupił tereny sąsiadujące z dawnym zakładem, a na ich miejscu wybudował nowy browar. W 1894 roku powstał zakład "Löwenbier-Brauerei Hugo Scobel", a przy nim knajpa “Scobel Restaurant”. Zakład i gospoda przez następne pół wieku były często unowocześniane i rozbudowywane. Już w 1906 roku zakład Hugo Scobla był największym browarem w mieście, a sławą cieszył się nie tylko na Górnym Śląsku. To wszystko dzięki "Gleiwitzer Löwenbräu", specjał zakładu opracowany w latach 90-tych. Było to piwo leżakowe, dolnej fermentacji o niezrównanej jakości. 

 

Piwa pochodzące z browaru Hugo Scobla cieszyły się uznaniem poza granicami Niemiec. Na Międzynarodowej Wystawie Artykułów Spożywczych i Przemysłowych w Pałacu Kryształowym w Londynie w 1903 roku wyroby z Gliwic uzyskały złoty medal. Również na Wystawie Uzdrowisk w Wiedniu otrzymały główną nagrodę.

 

Gospoda działająca przy browarze stanowiła wizytówkę firmy. Organizowane były w niej liczne zabawy, szczególnie popularne było uroczyste świniobicie, czy biesiady przy koźlaku. Knajpa słynęła z wyśmienitej golonki oraz pieczonej kuropatwy. Był to jeden z najpopularniejszych lokali odwiedzanych przez Gliwiczan, mimo, że znajdował się z dala od centrum miasta. W 1910 roku Hugo Scobel postanowił rozbudować lokal. Powstał kompleks Scobel Keller, gdzie znajdowała się restauracja oraz piwiarnia firmowa. Piwnica Scobla stałą się jedną z najchętniej odwiedzanych knajp na Górnym Śląsku, a restauracja była polecana przez wszystkie przewodniki, odwiedzali ją radni, politycy i przemysłowcy. W 1933 roku dokonano kolejnej przebudowy, restauracja znajdowała się w osobnym budynku, natomiast w narożnej kamienicy działa wyłącznie piwiarnia Scobel Keller. Horst Bienek wspominał, że piwiarnia nie ujmowała lokalom z Monachium, piwnej stolicy Niemiec. Piwo od Scobla było uznawane przez wielu znawców za najlepsze na Górnym Śląsku. Do jasnego i ciemnego piwa można było zamówić wyśmienite frankfurterki z musztardą. 

 

Na przełomie lat 20-tych i 30-tych XX wieku browar "Löwenbier-Brauerei H. Scobel" był powszechnie uznawany za jeden z najlepszych zakładów. Hugo Scobel utrzymał firmę w prywatnych rękach, co w tamtych czasach stanowiło rzadkość. W 1927 roku browar produkował 60.000 hektolitrów piwa rocznie. W styczniu 1945 roku Heinrich Scobel, ówczesny właściciel browaru, opuścił swój dobytek i uciekł z miasta. Po wkroczeniu do Gliwic wojsk radzieckich browar został rozgrabiony i podpalony. Po wojnie w budynku nie został uruchomiony ponownie browar. Swoje miejsce znalazł tu lokal "Czerwony Październik" z względnie dobrą renomą. W sąsiedztwie pojawił się Bar Śląski, który nie miał najlepszej opinii. Zapomniano o przedwojennej tradycji piwowarskiej, dopiero w 1999 roku część zabudowań została zajęta przez Stary Browar. Na internecie można wciąż znaleźć wiele pamiątek po browarze Scobla. 

Źródła:
Gliwice znane i nieznane III
gliwiczanie.pl