62605461_321763788745980_633566222577198

Pałac w Łabędach

 

 

 

Dzisiaj chcemy Wam przybliżyć miejsce, które nie znajdziecie na współczesnych mapach. W Łabędach nad kanałem Gliwickim jeszcze do lat 60-tych znajdował się pałac należący do rodu von Welczek. Prawdopodobnie już od XIII wieku istniałą posiadłość rycerska na terenie wsi, a od XV wieku istniał zamek, co potwierdzają dokumenty historyczne. Rodzina Welczek nabywa Łabędy w 1670 roku, gdzie do 1945 sytuuję swoją główną siedzibę rodu. 

W 1870 wybudowany został nowy pałac usytuowany koło starego zamku, który został zburzony w 1936 roku podczas budowy kanału Gliwickiego. Nowa rezydencja wybudowana była w stylu neorenesansowym, posiadała trzy kondygnacje, a reprezentacyjny charakter fasady podkreślono czterofilarowym portykiem prowadzącym do głównego wejścia. Portyk pełnił jednocześnie rolę tarasu zamkniętego balustradą i zwieńczonego dwiema rzeźbami przedstawiającymi rycerzy. Budynek wieńczył mansardowy, czterospadowy dach z lukarnami. Na taras otwierała się również sala balowa. 

 

Pod koniec wojny pałac przejęli Rosjanie, a w 1948 roku w budynku umieszczone zostają biura PGR, biblioteka, świetlica i sala zabaw. Ze względu na zły stan obiektu biura przeniesiono do nowych baraków i użytkowano jedynie budynki folwarczne. Niestety, nie odrestaurowano pałacu, choć planowano przenieść do niego miejskie archiwum. W latach 60. XX wieku w ramach akcji "likwidacji śladów niemczyzny" zamek został wysadzony w powietrze przez brygadę Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego. Pałacowy park zniszczono podczas budowy Kanału Gliwickiego. Wybierając się dzisiaj do Łabęd z pałacowych pozostałości można dzisiaj znaleźć neogotycką kapliczkę św. Jana Nepomucena i budynki gospodarcze. 

Źródło: 
Łabędzkie pałace - Monika Michnik, GDDK 2017