60237212_305755877013438_322565867711338

Gliwickie Cegielnie

 

 

 

Gdy Gliwice zaczęły się prężnie rozwijać pod koniec XVIII wieku, potrzebne były cegły do budowy nowych zakładów, kopalń, kościołów i kamienic. Cegielnie budowano w miejscach występowania gliny. Były one potrzebne dla rozwijającego się miasta w XIX i XX wieku. Chociaż dzisiaj cegielni już nie ma w Gliwicach, to cegła wciąż jest wszechobecna w naszym mieście. Wystarczy spojrzeć na kamienice w śródmieściu, budynek starej poczty, czy Czerwoną Chemię.

 

Kolejnym tematem na naszej mapie tajemnic są właśnie gliwickie Cegielnie. Do dzisiaj zachowała się tylko jedna z nich, ale przeglądając stare plany miasta można zauważyć, że Gliwice było otoczone z każdej strony przez cegielnie (skrót Zgl- Ziegelei). Obecnie jedynym śladem po nich zostały glinianki zalane wodą. W Wójtowej Wsi działały dwa zakłady, śladem po jednej z nich są stawy na terenie ogródków działkowych. W trójkącie ulic Styczyńskiego, Daszyńskiego i Andersa możemy zauważyć teren wyraźnie zagłębiony, tam ponad 100 lat temu znajdowała się „Lehmgrube”, czyli w wolnym tłumaczeniu kopalnia gliny. Zapomniana „Gliwicką Wenecja” na Sikorniku to również była zalana glinianka, lecz przy niej stworzono uroczą restauracja i pomost dla łódek. Ostatnia cegielnia na terenie miasta istniała na Ostropie. Na jej terenie budowane jest osiedle. Budynki zakładu mają zostać wykorzystane, jako Centrum Rehabilitacji Onkologicznej oraz na handel i usługi.

 

Cegielnia w Ligocie była jednym z najnowocześniejszych zakładów na Górnym Śląsku. W 1934 wytwarzała ponad 7 mln cegieł rocznie i zatrudniała 60 pracowników. Pozostał po niej potężny staw i pojedyncze budynki. Cegielnie działały w Łabędach, Sośnicy i w Starych Gliwicach. Wszystkie zakłady opierały produkcję na glinie, ale istniała również cegielnia przy ul. Robotniczej wykorzystująca szlakę hutniczą. Stała ona w okolicy dzisiejszej szkoły podstawowej i boiska. Niestety gliwicka glina nie była najwyższej jakości, więc na bardziej reprezentacyjne elewacje ściągano lepsze cegły klinkierowe z dalszych rejonów Śląska.

Źródło:
gliwiczanie.pl
tvimperium.pl