59912216_301414057447620_266698502935517

Budynek Gwarka

 

Budynek, który większość z nas kojarzy z kultowym Gwarkiem mieścił przed wojną najstarszy hotel w mieście. Otwarty został w 1760 roku. Do końca XIX wieku Deutsches Haus był najbardziej prestiżowym hotelem w mieście. Jeden z najważniejszych punktów życia towarzyskiego w Gliwicach. Organizowano tu uroczystości, zabawy taneczne, koncerty i spotkania. Między innymi w 1911 roku znany podróżnik hr. Zeidlitz opowiadał o swojej wyprawie na Spitsbergen. To w hotelu powołano w 1905 roku Górnośląskie Muzeum w Gliwicach. W czasie karnawału urządzano tu bale maskowe, a w okresie wyborów do parlamentu w Deutsches Haus politycy spotykali się z mieszkańcami. 

 

W połowie XIX wieku był to dwupiętrowy budynek. Na parterze znajdowały się sklepy po prawej stronie od wejścia do hotelu. Po lewej usytuowano restaurację hotelową, a także jadalnię połączoną z salą bilardową. Na pierwszym piętrze istniała sala koncertowa, pomieszczenia restauracji i bufetu. Na drugim piętrze znajdowało się 9 pokoi dla gości. Pod koniec XIX wieku rozbudowano hotel od strony obecnego placu Inwalidów Wojennych. Od strony placu powstała przeszklona weranda, która przyciągała licznych gości. Na parterze umieszczono wtedy cukiernie i kawiarnie. Na drugim piętrze utworzono pięć pokoi dla zamożniejszych gości. Tutaj nocowała często arystokracja i majętni przybysze. 

 

W okresie powstań śląskich w hotelu spotykały się organizację niemieckie, które trzymały tu swoją broń, a także podrabiali dokumenty. W 1920 roku umieszczono w budynku Niemiecki Komitet Plebiscytowy. Gdy rok później, opuszczony i zaniedbany budynek wykupił koncern Schaffgotschów, zorganizował tu dyrekcję swoich dóbr po podziale Górnego Śląska. Budynek został przebudowany i zyskał obecną szatę. Sam hotel Deutsches Haus przeniósł się na ulice Dolnych Wałów 13, w miejsce zlikwidowanego hotelu Zur Post, ale stracił on swoją dawną rangę. 

 

Po wojnie funkcjonował tu dom studenta, a od lat 80-tych do ubiegłego roku w piwnicy działał kultowy klub Gwarek. Jakie Wy macie wspomnienia z tym miejscem?