Park Szwajcaria

Park Szwajcaria miał w swojej historii sporo pecha. W XVIII wieku na terenie obecnej Szwajcarii znajdował się Folwark Gardell. Dobra rycerskie w Starych Gliwicach od drugiej połowy XIX wieku przeszły w ręce rodziny von Welczek. W tamtych czasach na mapach widoczny był park ze stawem w miejscu późniejszej Szwajcarii. Po pierwszej wojnie światowej teren parku przy nowym Cmentarzu Centralnym stał zarośnięty i zapomniany. Radny miasta i członek Towarzystwa Upiększania Miasta - Juretzko przeglądając księgi wieczyste odkrył, że teren ten należy do miasta, dzięki czemu można było stworzyć tu bez dodatkowych kosztów nowe miejsce wypoczynkowo - rekreacyjne. Szwajcaria została oddana mieszkańcom w 1924 roku. Zatrudniono kilkuset bezrobotnych, a nad pracami czuwał miejski radca budowlany Karl Schabik oraz dyrektor ogrodów Riedel. Podczas prac odtworzono alejki, oczyszczono stawy, a nad nimi wybudowano drewniane mosty. 

 

Przed wojną mieszkańcy mogli w parku popływać kajakiem, odpocząć na łąkach, a zimą pojeździć na torze saneczkowym albo poślizgać się na łyżwach. Od strony ulicy mieściła się restauracja. Za budynkiem znajdowała się kręgielnia i ogromny taras z miejscem dla 600 osób. Restauracja Szwajcaria była prowadzona przez browar Toszecki, który w środku urządził dużą salę restauracyjną, salę taneczną i pokoje gościnne. Mieszkańcy mogli dotrzeć do Szwajcarii trzema liniami autobusowymi, które kończyły swoją trasę na parkingu przed restauracją. Stworzona została również promenada wzdłuż Kłodnicy i kanału, która prowadziła, aż do Centrum. Piesza trasa miała 3 km. 

 

Szwajcaria po II wojnie światowej nie pełniła roli już oficjalnego miejskiego parku, mimo to mieszkańcy nadal chętnie ją odwiedzali. Po paru latach budynek restauracji został przekształcony w Ośrodek Szkolenia Kierowców. Miasto zapomniało o Szwajcarii, ale mieszkańcy do lat 80-tych wciąż korzystali z uroków miejsca, organizowane były tu między innymi zbiórki harcerskie. Pod koniec lat 90-tych Ośrodek zamknął dostęp do parku i tak historia zatoczyła koło. Przez kilkanaście lat teren stał zaniedbany, aż do 2011, kiedy to miasto zdecydowało się zrewitalizować park. Odnowiono alejki, wyczyszczono stawy, a Szwajcaria została w 2013 roku ponownie otwarta dla mieszkańców. Od 1999 roku w parku działa tor kolarski, o który dbało głównie Gliwickie Stowarzyszenie Sportów Ekstremalnych. 

Źródło:
Szwajcaria już gotowa, Katarzyna Klimek, Gazeta Miejska Gliwice Zabrze, nr 636, 2013
tvimperium.pl
www.gliwiczanie.pl