Wojewódzki Sąd Administracyjny

 

 

Powstał w 1921-22, jako siedziba dyrekcji dóbr hrabiego Ballestrema. Po podziale Górnego Śląska, zakłady po niemieckiej stronie zostały scalone w ramach powstałej w 1922 roku Dyrekcji Dóbr w Gliwicach. Autorem projektu budynku był Hans von Poellnitz. Architekt wybrał neobarokowy styl kojarzony z bogactwem i władzą. Wykorzystał niemiecki barok z elementami neoklasycystycznymi, nurt zwany „architektura około roku 1800”. Architektura ta stała się inspiracją dla „niemieckiego stylu narodowego”. Budynek powstał przy jednej z głównych osi miejskich zamkniętej placem miejskim, gdzie miał stanąć nowy ratusz gliwicki.

 

Monumentalność budynku została podkreślona poprzez rytm elementów architektonicznych: półkolumn tworzących tzw. „wielki porządek”, połączonych powyżej drugiej kondygnacji arkadami. Na kolumnach na trzeciej kondygnacji ustawiono rzeźby czterech postaci ludzkich ponad dwumetrowej wysokości, kolejno od lewej: rolnika, górnika, hutnika i leśnika. Są to przedstawiciele zawodów dziedzin koncernu Ballestremów. Wewnątrz budynku gliwickiej dyrekcji dóbr Ballestrema znajdowały się dawniej dwie płaskorzeźby jedna przedstawiająca pracę górników oraz druga przedstawiająca prace w lesie i na polu. Twórcą wszystkich dzieł był Josef Wilhelm Karol Limburg. Hrabia Franciszek Ballestrem zatrudnił go już wcześniej w 1905 r. w swoim pałacu w Pławniowicach. 

 

Majestatu budynkowi dodają attyka z wazami, zegar ujęty w płaskorzeźby dwóch „rogów obfitości” oraz belweder, czyli wieżyczka widokowa z ażurową, metalową klasycystyczną balustradą. Po wojnie w budynku dyrekcji znajdowały się m. in. : Gliwickie Zjednoczenie Przemysłu Okręgowy, czy Urząd Górniczy. Od 1997 rok ma tutaj siedzibę Wojewódzki Sąd Administracyjny. W 2003 roku wybuchł pożar w budynku, podczas którego spłonęła znaczna część dachu.

 

Źródło:
Gliwice znane i nieznane II. Zabytki Gliwickich Dni dziedzictwa Kulturowego, Anna Kwiecień, Gliwice 2008